Cuprum – ruda z Cypru to łacińska nazwa miedzi. W skorupie ziemskiej ten cenny metal stanowi około 1% wszystkich zasobów minerałów. Jej niezwykłe własności fizyczne oraz chemiczne sprawiają, że jest metalem mającym kapitalne znaczenie dla przemysłu, stąd cena miedzi w skupie oraz na giełdach jest bardzo wysoka.
Właściwości miedzi
Miedź jest doskonałym przewodnikiem elektryczności i ciepła, odpornym na korozję. Bardzo łatwo łączy się z innymi metalami. Stopy miedzi, zwane brązami znane są od głębokiej starożytności; najczęściej produkowanym wówczas brązem był stop miedzi i cyny w stosunku 90% miedzi, 10% cyny lub innego metalu. Stop miedzi z niklem określa się mianem miedzionikiel, a połączenie miedzi z cynkiem to mosiądz.
Miedź jest bardzo wytrzymała, niemagnetyczna, bardzo łatwo daje się formować. Piękny złotoczerwony kolor to zaleta, dzięki której miedź jest surowcem do produkowania przedmiotów lub elementów konstrukcyjnych budowli, które obok funkcji użytkowych pełnią także funkcję estetyczną.
Do czego wykorzystuje się miedź?
Miedź znalazła szerokie zastosowanie w energetyce, ciepłownictwie, przemyśle elektronicznym. Mimo że znajduje się w około 160 różnych związkach (rudach) wydobywanych w wielu miejscach na ziemi, zaliczana jest do metali stosunkowo rzadki, a przez to cennych. Dzięki temu miedź osiąga wysokie notowania na giełdach, ale i złom miedzi odnotowuje ciągłe wzrosty.
Cena miedzi w skupie
Ceny miedzi w skupie złomu zależne są od kilku czynników. Pierwszym z nich jest rodzaj złomu. Miedź Milbera (czysta miedź w arkuszach o grubości powyżej 1 mm lub przewody o średnicy od 1 mm, bez nalotów z zawartością tłuszczu i sucha) jest najdroższa. Tuż za nią jest miedź w kawałkach. Najtańsza jest tak zwana miedź pobielana (pokryta innym metalem) oraz wióry miedziowe.
Kolejne czynniki kształtujące cenę miedzi w skupie to:
• Ilość złomu oferowanego do sprzedaży;
• Usytuowanie punktu skupu.
Przy ilościach jednostkowych, detalicznych możliwość negocjacji korzystniejszych stawek jest bliska zeru. Przeciwnie jest, gdy sprzedający dysponuje znaczną ilością złomu miedzianego – może wówczas negocjować korzystne dla siebie warunki. Wartość złomu determinuje także położenie punktu skupu. Najwyższe ceny są w regionach uprzemysłowionych, gdzie transport złomu do hut jest najtańszy.