Gaza to coś, co służy do wykonywania opatrunków. Teoretycznie. Wszystko bowiem uzależnione jest od tego, z jakim dokładnie rodzajem gazy ma się do czynienia. Z gazy wykonywane są m.in. kompresy jałowe. Co należy o nich wiedzieć? Dlaczego mówi się o tym, że jest to niezbędny element w każdej apteczce?
Gaza jałowa – ogólnie
Rany, jakie powstały na skutek uszkodzeń mechanicznych już tak naprawdę nikogo nie dziwią. Wystarczy przewrócić się na chodniku, aby poobdzierać sobie ręce lub nogi. Pewnie coś na ten temat do powiedzenia miałyby rodzice małych dzieci, którzy na co dzień mają do czynienia z takimi przypadkami. Do wykonywania opatrunków w takich przypadkach stosowana jest gaza jałowa. Chociaż, zdecydowanie częściej stosuje się kompresy jałowe, jakie należy zaliczyć do grona sterylnych materiałów. To jest właśnie ich zaletą – wysoki poziom sterylności. Tego typu materiałów opatrunkowych można także używać w przypadku oparzeń – tych większych oraz tych mniejszych. Dzięki temu, że są one sterylne, są one w stanie zapobiegać przenoszeniu się drobnoustrojów dalej.
Bezpieczne materiały opatrunkowe
Kompresy jałowe zalicza się do bezpiecznych, dzięki czemu można je nakładać bezpośrednio na ranę. Dla porównania, można wspomnieć o kompresach niejałowych. Ich nie można nakładać bezpośrednio na ranę, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że dojdzie do zakażenia, dzięki czemu w ramie mogłoby dojść do powstania potężnej infekcji, jaka stanowiłaby zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Z jałowych kompresów często korzystają lekarze, którzy podejmują się wykonywania różnych zabiegów. Dzięki temu można zadbać o odpowiednie warunki higieniczne.
Ochrona dla zranionego miejsca
Jeżeli ma się do czynienia z niewielką raną, gdzie ma się do czynienia z lekką strużką krwi lub z niewielkim oparzeniem, całość można samodzielnie opatrzyć. W pierwszej kolejności ranę należy delikatnie przemyć przy pomocy jałowego opatrunku. Do tego należy użyć także odpowiednio dedykowanego preparatu. Potem dopiero można wykonać opatrunek właściwy. Kompres jałowy należy położyć bezpośrednio na ranę, a dopiero całość można ustabilizować za pomocą odpowiednich plastrów lub bandaża. Tak, aby nic się nie przesuwało.
Więcej informacji znajdziesz na stronie kompresy jałowe.