Tapicerowanie starych krzeseł to szansa na przywrócenie zapomnianych mebli do nowego życia. Atrakcyjna, drewniana lub metalowa rama zwykle wytrzymuje dłużej niż materiał obiciowy na krzesła, dlatego warto przy odrobinie wysiłku spróbować zrobić małe dzieło sztuki ze starego mebla.
Przygotowanie do tapicerowania
Renowacja krzesła wcale nie jest tak skomplikowanym procesem, jak nam się wydaje. Na wstępie musimy w całości usunąć starą tkaninę i wypełniacz, sprawdzić stan ramy i siedziska i w razie potrzeby dokonywana niezbędnych napraw. W zależności od ogólnego stanu krzesła mogą być nam potrzebne lakiery, pędzle, farby i materiały do szpachlowania. Dodatkowo potrzebne będą metalowe narożniki i inne elementy mocujące, zwłaszcza jeśli krzesło się chwieje, a łączenia poszczególnych elementów są poluzowane. Starą tkaninę usuwa się z oparcia krzesła i siedziska poprzez delikatne odgięcie zszywek i elementów klejonych.
Nowe obicia na krzesła i wypełnienie siedziska są mocowane za pomocą zszywacza. Tkanina powinna być mocno naciągnięta i ciasno dopasowana do siedziska oraz przymocowana w bardzo niewielkich odstępach. Aby ułatwić sobie pracę, można użyć szablonu ze zwykłego, grubego papieru lub tektury.
Wybór nowej tkaniny na obicie krzeseł
Wyboru nowego obicia dokonuje się na podstawie tego, jakie meble i tekstylia są już używane we wnętrzu. Materiały tapicerskie na krzesła powinny być dobrane tak, aby krzesła pozostawały w harmonii z sofami, fotelami zasłonami i innymi dodatkami w pomieszczeniu, w którym staną. W klasycznych wnętrzach praktykowane jest stosowanie tekstyliów podobnych, jak te wybrane na narzuty lub powtarzających ornament na zasłonach. Samodzielne tapicerowanie krzesła nie zajmuje tak dużo czasu i nie jest bardzo pracochłonne. Wymaga jednak sporo precyzji i uwagi. Kiedy tkanina jest już naciągnięta na miękkie siedzisko, należy zamocować ją zszywkami.
Wykończenie tapicerowanego krzesła
Mocowanie materiału zaczyna się od góry. Oprócz samej tkaniny obiciowej potrzebny jest także materiał na spód siedziska tzw. podłoże. Najczęściej stosowana do tego celu są taśmy, ale ich wadą jest to, że szybko się zużywają. Lepszym, ale niestety droższym wariantem jest wkład syntetyczny, lub dla miłośników materiałów naturalnych odpowiednia jest juta, lub płótno z końskim włosiem. Jeżeli wybrana tkanina ma surowe brzegi, powinniśmy je zabezpieczyć obszyciem lub dodatkami w postaci ozdobnego wykończenia. Możemy także doszyć fikuśne guziki, frędzle czy pasy na oparciu, aby wyróżnić krzesło i podkreślić jego nietypowość.