Poszukując sposobów na zmniejszenie wydatków na ogrzewanie mieszkania czy domu wiele osób zastanawia się nad wymianą okien i drzwi. Nie bez powodu – o wysokich własnościach termoizolacyjnych budynków w dużej mierze decyduje tak zwana stolarka okienna i drzwiowa. Najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku są okna pasywne, tylko czy można je montować wszędzie?
Budownictwo pasywne – na czym polega?
Okna pasywne są nieodłącznym elementem budownictwa pasywnego. Nie jest to nowa technologia budowlana, a raczej nowa idea skupiająca się na dokonywaniu ulepszeń mających na celu uzyskanie najwyższych współczynników termoizolacyjności budynku. Idea budownictwa pasywnego zmierza do ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania aktywnych źródeł energii cieplnej, czyli tradycyjnych systemów ogrzewania. Dom pasywny grzeje się ciepłem pozyskanym z promieni słonecznych, z ciepłego powietrza wydychanego przez ludzi i zwierzęta, ciepła emitowanego przez pracujące w domu urządzenia, np. telewizor, lodówka, komputer.
Aby dom całkowicie uniezależniony był od systemów ogrzewania należy przy jego wznoszeniu zastosować wszystkie elementy mające cechy urządzeń pasywnych. Do najważniejszych ze względu na zmniejszoną termoizolacyjność należą okna – im lepsze i solidniejsza, tym mniej ciepła zostanie bezpowrotnie utracone.
Okna pasywne – czy można je montować wszędzie?
Pasywne okna mają specjalną konstrukcję zwiększającą ich głębokość, grubość materiału, z którego zbudowany jest profil, ilość komór w profilu oraz szyb. Takie okno może być wykonane z PCV, aluminium, drewna lub z połączenia drewno- aluminium lub PCV – aluminium. Mimo zastosowania tych samych materiałów, co w przypadku okien klasycznych, okna pasywne mają znacznie wyższą cenę. Dlatego zamontowanie okna pasywnego w budynku bez ocieplenia ścian i stropów, z nieszczelnym dachem, problemami z wilgocią w piwnicy, brakiem odpowiednich systemów wentylacji mija się z celem. Solidne w swojej konstrukcji okno samo nie wyeliminuje mostków termicznych, które powstaną w jako otoczeniu i tym samym okno nie spełni swojego zadania należycie.
Jednak w budynkach ocieplonych i w miarę bezpiecznych pod względem termoizolacji pasywne okna zwiększą parametry zarówno izolacji termicznej jak i akustycznej. Zwiększone parametry izolacji cieplnej przełożą się wprost na wysokość rachunków za ogrzewanie. W domach pasywnych zużycie ciepła jest ośmiokrotnie niższe, niż w domach wznoszonych współcześnie metodami tradycyjnymi. Zastosowanie okien może, zdaniem specjalistów, dać oszczędności rzędu nawet 30 – 40 procent.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm