Odpowiednio dobrana deszczownica do kabiny “odwdzięczy się” komfortową kąpielą, oszczędnością energii i energooszczędnymi właściwościami. Czy to samo można powiedzieć o deszczownicach montowanych bezpośrednio do wanien?
Jak połączyć deszczownicę z wanną?
Standardowa deszczownica do kabin prysznicowych jest zaprojektowana z uwzględnieniem ich specyfiki. Bądź co bądź, są to konstrukcje całkowicie szczelne, w których woda – mówiąc kolokwialnie – może rozlewać się na wszystkie możliwe strony. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o deszczownicach montowanych przy wannach.
Co prawda, w tym układzie wanny również są obudowane specjalnymi warstwami PCV, ale takie połączenie nie zapewnia aż tak dużej szczelności. Oznacza to, że deszczownica dla wanny nie może być aż tak szeroka, gdyż w przeciwnym razie zaleje całą łazienkę. Oczywiście zakupienie deszczownicy o mniejszej średnicy jest łatwe, ale czy nadal spełnia ona wtedy swa rolę?
Wodą w punkt
W przypadku instalacji wannowych woda powinna być emitowana przez natryski punktowe, gdyż to one gwarantują najmniejszy rozbryzg wody. Niestety, ich wadą jest bardzo długie ogrzewanie całego ciała, co – ze względu na komfort kąpiącej się osoby – powinno przełożyć się na większą efektywność zainstalowanego systemu grzewczego.
Deszczownicę o dużej średnicy można też zamontować nieco niżej, co powinno przełożyć się na mniejszy rozbryzg wody. W tej sytuacji z natrysku będzie można korzystać wyłącznie z pozycji siedzącej. Można też zadbać o nieco droższe modele z regulowaną szerokością strumienia wody, których będzie można używać zarówno na stojąco, jak i na siedząco.
Czy to ma sens?
Biorąc pod uwagę specyfikę instalacji wannowych, Deszczownica do kabiny prysznicowej jest dużo lepszym rozwiązaniem. Co prawda kabina nigdy nie zastąpi wanny, ale korzystanie z rozwiązań łączonych może być poważnym utrudnieniem i w konsekwencji może doprowadzić do zalania łazienki.
Podsumowując, deszczownica do kabiny zapewnia maksymalną funkcjonalność płynącą z korzystania z prysznica. Ograniczenie jej średnicy do minimum, czy też wprowadzenie rozwiązań “punktowych” poważnie utrudnia efektywne wykorzystanie jej wszystkich funkcjonalności.