Z pracą biurową wiążą się zarówno określone zalety, jak i wady. Do tych pierwszych należy z pewnością brak konieczności posiadania tężyzny fizycznej. Co więcej, praca w biurze nie angażuje mięśni, jest świadczona w bardzo przyjemnych warunkach i – co również jest ważne – staje się coraz lepiej płatną. I właśnie dlatego wymaga ona dobrego wyciszenia.
Jak działa ścianka dźwiękowa?
Pewnie każdy pamięta sceny z niektórych amerykańskich filmów, które miały miejsce w dużych biurowcach. Nieodłącznym elementem tamtejszej aranżacji były charakterystyczne płyty, które umieszczano tuż przy biurkach. Co ciekawe, często łamały się one pod kątem prostym, co tworzyło z nich dość surrealistyczne struktury.
Były to właśnie ścianki akustyczne, których zadaniem był stłumienie dźwięku emitowanego z sąsiednich stanowisk. Dzięki temu pracownik ma dużo lepsze warunki pracy, co naturalnie przedkładało się na efektywność realizowanych zadań, jak i komfort samego pracownika.
Specyficzny materiał, specyficzne właściwości
Biurowe ścianki akustyczne wyróżniają się dość specyficznym kształtem. Większość z nich ma formę trójściennych, łamanych pod kątem 90 stopni struktur. Dzięki swemu oryginalnemu ukształtowaniu każda z tych ścianek nie tylko może skutecznie pochłaniać dźwięk, ale też odbijać go w kierunku, z którego został on wyemitowany.
Sama ścianka wykonana jest z różnych rodzajów tworzyw sztucznych. Najpopularniejszym z nich jest poliester. Dzięki zastosowaniu tegoż materiału, pracownik znajdujący się wewnątrz ścianki nie słyszy praktycznie żadnych, dochodzących z zewnątrz dźwięków. A nawet jeśli je słyszy, to i tak są one mocno stłumione.
Szczegóły techniczne
Większość ścianek akustycznych jest zaprojektowana w taki sposób, by zapewnić pracownikowi maksimum komfortu pracy. Tworzą one wyjątkowe i niepowtarzalne przestrzenie, które dodatkowo mogą być udekorowane różnego rodzaju motywami graficznymi. Ich pojawienie się jest uzależnione od oczekiwań podmiotu, który zamawia ściankę.
Podsumowując, ścianki akustyczne to z pewnością ważny element wyposażenia każdego biura. Mowa tu zwłaszcza o budynkach, w których stanowiska pracy sąsiadują ze sobą. Bez tychże ścianek, równoczesny dźwięk telefonów, prowadzonych rozmów i szczęku pracujących urządzeń biurowych stałby się po prostu nieznośny.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Esglas.