Wyposażenie wnętrza

Zalety kriochirurgii

Udostępnij na

Różne dziedziny medycyny wykorzystują aparaty do krioterapii. Kriochirurgia umożliwia miejscowe niszczenie tkanek poprzez zamrażanie. Takie rozwiązanie sprawia, że zabieg jest w pełni kontrolowany.

Czym jest aparat kriochirurgiczny?

Aparat do kriochirurgii wykorzystuje z reguły ciekły azot, który pozwala osiągnąć bardzo małą temperaturę. W sprzedaży są dostępne mobilne oraz stacjonarne aparaty kriochirurgiczne. Należy jednak pamiętać, że ich cena jest wysoka, ponieważ w zależności od modelu kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zaletą aparatów mobilnych jest możliwość ich użycia w różnych miejscach. Kompaktowe rozmiary powodują, że transport takiego urządzenia nie stanowi żadnego problemu.

Zastosowanie aparatu do krioterapii

Klasyczne metody leczenia zmian skórnych wyparła krioterapia aparat zamraża chore tkanki. Wcześniej tradycyjną metodą było chirurgiczne wycinanie tkanek, które jednak mogło powodować wiele komplikacji. Aparaty do krioterapii są niezbędne do przeprowadzenia terapii zimnem. Zazwyczaj wykorzystywana jest para azotu, ale niektóre modele stosują także dwutlenek węgla lub oziębione powietrze. Należy jednak mieć na uwadze, że najniższą temperaturę można osiągnąć wybierając aparat do kriochirurgii z ciekłym azotem. Przy leczeniu łagodnych zmian skórnych najbardziej polecaną metodą leczenia jest krioterapia aparat można znaleźć w profesjonalnych gabinetach medycyny estetycznej.

Na czym polega krioterapia?

Zabieg zamrażania tkanek nie powoduje dużego bólu, jednak później można odczuwać ból i pieczenie. Wymienione dolegliwości utrzymują się zazwyczaj kilka godzin. Można oczywiście stosować środki przeciwbólowe w celu uśmierzenia bólu. W ciągu doby powinien pojawić się obrzęk na skórze z pęcherzem o zawartości jasnej lub krwistej. Nie należy go przebijać, ponieważ wystarczające będzie smarowanie skóry specjalną maścią z antybiotykiem. Dobrym pomysłem jest również stosowanie opatrunków, które muszą być regularnie zmieniane w zależności od tego jak bardzo z rany sączy się wydzielina. Po tym jak lekarz metodą kriochirurgii usunie pęcherze niezbędna jest właściwa rekonwalescencja. Do przemywania rany najlepiej użyć wody utlenionej. Ciekawym pomysłem jest także kilkuminutowa kąpiel w wodzie, do której można dodać nadmanganian potasu, którego ilość powinna zabarwić wodę na kolor jasnoróżowy.