Kuchnia

O czym pamiętać podczas montażu płyty indukcyjnej?

Udostępnij na

W nowoczesnej kuchni nie może zabraknąć funkcjonalnego, a zarazem niezawodnego sprzętu. Płyta indukcyjna jest ergonomiczna, wygodna w codziennej eksploatacji, a także bezpieczna dla otoczenia. Wiele osób uważa, że sprawdza się o wiele lepiej, niż kuchenka gazowa. Montaż płyty indukcyjnej bywa jednak dość złożony, a więc warto jest sprawdzić poniższe wskazówki.

System wentylacji

Samodzielnie montaż płyty indukcyjnej nie zawsze jest dobrym pomysłem, szczególnie jeśli nie posiadamy odpowiednich narzędzi oraz akcesoriów. Wiadomym jest, że pierwszy etap polega na kompleksowym przygotowaniu miejsca montażu. Ważne jest, aby ulokować urządzenie w dogodnym miejscu. Nie może ono stanowić zagrożenia dla otoczenia – ma to szczególne znaczenie dla tych, którzy posiadają małe dzieci lub zwierzęta.

Istotne jest również wykonanie otworu na płytę indukcyjną. Nie każdy ma świadomość, jak ważną rolę odgrywa system wentylacji. Odpowiada on za efektywny przepływ powietrza, co zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu groźnych sytuacji. Ponadto, powinniśmy dokonać perforacji tylnej ścianki szafki, tak aby mieć gwarancję swobodnego przepływu powietrza.

Schemat podłączenia przewodów

Montaż płyty indukcyjnej jest zwykle dokładnie opisany w instrukcji producenta. Należy stosować się do schematu dołączonego do konkretnego urządzenia. Nie istnieje jeden właściwy sposób podłączenia sprzętu, a więc nie ma sensu szukać ogólnych instrukcji. Znajdziemy w nich jedynie praktyczne porady, jednak nie dowiemy się, gdzie konkretnie podpiąć kable.

Podczas montażu płyty indukcyjnej zachowajmy sporą ostrożność, tak aby nie popełnić niepotrzebnych błędów. Nie jest to czas na zdobywanie nowych doświadczeń. Jeśli brakuje nam praktyki, to poprośmy o wsparcie zawodowego elektryka. Proces podłączenia sprzętu przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.

Eliminacja zbędnych szczelin

Łatwo zauważyć, że pomiędzy płytą indukcyjną a brzegami szafki tworzą się niewielkie szczeliny. Na szczęście możemy pozbyć się ich bez większego wysiłku. Najłatwiej zastosować silikon bezbarwny, który nie pozostawia nieestetycznych śladów. Na pierwszy rzut oka jest on niewidoczny.

Uszczelnienie brzegów nie jest etapem obowiązkowym, jednak wspomaga utrzymanie optymalnego poziomu higieny. Trzeba wziąć pod uwagę, że skuteczne oczyszczenie ciasnych zakamarków często jest niemożliwe. Z czasem mogą wydobywać się z nich nieprzyjemne zapachy. Dodatkowym minusem jest fakt, że płyta może znajdować się w niestabilnym położeniu.