Uncategorized

Prawidłowy poziom wilgotności w domu

Udostępnij na

Prawidłowy poziom wilgotności w domu jest niezbędny do utrzymania prawidłowego funkcjonowania układu oddechowego. Zbyt duża lub zbyt niska wilgotność rujnuje nie tylko ludzki organizm, ale także budynek. Warto zatem pamiętać o regularnym przeprowadzaniu pomiaru wilgotności.

Jak zmierzyć poziom wilgotności w domu?

Tradycyjnym urządzeniem mierzącym poziom wilgotności w domu jest barometr. Barometr przypomina wyglądem stare termometry i również działa na podobnych zasadach. W wielu domach barometry pełnią nie tylko funkcję użytkową, ale także dekoracyjną.

Szacuje się, że prawidłowy poziom wilgotności w domu powinien utrzymywać się na poziomie 40-60%. Przekroczenie tej normy w którąkolwiek ze stron oznacza duże zagrożenie dla zdrowia. Zwolennicy nowoczesnych rozwiązać mogą dokonywać pomiaru wilgotności używając elektronicznych urządzeń. Są one zdecydowanie bardziej dokładne niż tradycyjne barometry.

Czym grozi przebywanie w zbyt wilgotnym mieszkaniu?

Regularny pomiar wilgotności powinien być wciągnięty na listę standardowych domowych obowiązków. Przebywanie przez dłuższy czas w zbyt wilgotnym pomieszczeniu może mieć bowiem katastrofalne skutki dla zdrowia.

Nie od dziś wiadomo, że wysoka wilgotność to idealne środowisko dla rozwoju szkodliwych grzybów i pleśni. Pojawiający się na ścianie charakterystyczny czarny zaciek oznacza, że poziom wilgotności znacząco przekroczył normę. W takiej sytuacji konieczne jest natychmiastowe osuszenie budynku i uregulowanie poziomu wilgotności. Zbyt wysoka wilgotność może wywołać szereg nieprzyjemnych schorzeń w obrębie układu oddechowego. Leczenie grzybicy płuc jest bardzo trudne i może trwać wiele lat.

Zbyt niski poziom wilgotności

Nie tylko zbyt wysoka wilgotność jest szkodliwa dla zdrowia. Pomiar wilgotności powinien wskazywać minimum 40% wilgoci w pomieszczeniu. Jeśli wilgotność nie osiąga tego poziomu możemy być pewni, że wkrótce czeka nas wiele uciążliwych dolegliwości ze strony górnych dróg oddechowych.

Brak odpowiedniej wilgotności wywołuje przesuszenie śluzówki nosa i gardła, a to z koeli jest przyczyną przewlekłego kaszlu i kataru. Zbyt niska wilgotność w domu jest także przyczyną przesuszenia skóry, która może zacząć się łuszczyć.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Pascal s.c.